نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

معماری بی نظیر شهر یزد با بهره گیری از تلفیق خشت و هنر

معماری بی نظیر شهر یزد با بهره گیری از تلفیق خشت و هنر


معماری بی نظیر شهر یزد با بهره گیری از تلفیق خشت و هنر

 

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد گفت: ساخت بادیگر و قنات در شهر یزد نشانه خلاقیت معماران این دیار با بهره گیری از چهار عنصر آب، خاک، باد و آتش است.

 

مجتبی فرهنمند معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد در کنفرانس بین المللی شهرهای پایدار جهان در یزد گفت: اوج خلاقیت مردمان این دیار در بادگیر و قنات است  که پیشینیان با بهره گیری از چهار عنصر باد، آب، آتش و خاک توانستند سازه هایی برای ایجاد فضای خنک بسازند تا به عنوان شاهکاری منحصر به فرد به جهانیان معرفی شود.

فرهمند بیان کرد: یکی از مقوله های پایداری شهرها رابطه اقلیم و طبیعت است و وضعیت موجود برای استان یزد یک اقلیم سخت را به وجود آورده زیرا شهر یزد در بین دو رشته کوه شیرکوه و خرانق قرار دارد. مردم قناعت پیشه یزد برای حفظ تمدن و رشد آن از این کوه ها آب را به سمت شهر جاری ساختند.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد اضافه کرد: یکی از ویژگی هایی که شهر یزد را منحصر به فرد نشان داده، رابط شهر و طبیعت بوده همچون کوچه های باریک، ساباط ها، بادگیرها و طاق ها و... که برای فضای شهری استفاده شده و این نشان دهنده تفکر پایدار در نیاکان ما بوده است چرا که این سازه ها از خاک و خشت ساخته شده و قابل بازگشت به طبیعت است و این رابطه ی شهر و طبیعت را برقرار می کند.

وی ادامه داد: یکی از تکنولوژی ها و نوآوریهای مردم این خطه، حفر قنات بوده و در حال حاضر 3هزار قنات  در یزد وجود دارد که تعدادی از این قنات ها از جمله قنات حسن آباد و زارچ که در فهرست آثار ملی یونسکو ثبت شده همچنان زنده و پویا است و برای کشاورزی استفاده می شود.

فرهمند افزود: شهر یزد در کنار ساختار علمی به عنوان شهر تجاری نیز به حساب می آید چرا که در محلات مختلف این شهر محصولات خام و فرآورده های این محصولات در کارگاه های خانگی تولید می شود.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد تصریح کرد: شهر یزد یکی از شهرهای مردم نهاد است که برپایه ی سرمایه های اجتماعی ساخته شده و ثبت این شهر در یونسکو نتیجه ی تلاش مردمان این خطه است.

وی تعاملات اجتماعی، نظام محله ای و پیرغلامی و احترام اجتماعی و احترام به بزرگتر را یکی از سرمایه های اجتماعی این شهر دانست و افزود: شهر یزد با وجود افراد صاحب نظر و بزرگانی که در خود پرورش داده از قدیم، سنت وقف را به عنوان یکی از سرمایه های اجتماعی به حساب آورده که قدمتی 800 ساله در این شهر دارد.

 معاون شهرسازی و معماری شهرداری یزد گفت: در گذشته نه تنها ابنیه را وقف می کردند بلکه عملکرد خود را نیز از وقفیات به حساب می آوردند چرا که این وقف، ریشه در فرهنگ و سرمایه ی اجتماعی ما دارد.

فرهمند اضافه کرد: از گذشته در یزد ادیان مختلف زندگی می کردند که برخلاف کشورهای دیگر که جنگ بر سر اختلاف نظرهای دینی است در این شهر این ادیان با صلح و آرامش در کنار یکدیگر زندگی می کردند و این موضوع باعث پایداری شهر یزد شده و پیام صلح و دوستی را به جهانیان مخابره کرده است.

وی تشکیل کارگروه شهر پایدار، انعقاد تفاهم نامه همکاری با بنیاد انرژی، تشکیل پنج کمیته فرهنگی اجتماعی و سلامت، ساخت و ساز، مدیریت شهری، گردشگری سبز و آب و انرژی و پسماند را از جمله برنامه ها برای تحقق پایداری شهری عنوان کرد.

مجتبی فرهمند همچنین بیان کرد: با توجه به اینکه در شهر یزد 300 روز از سال، آفتابی است این شهر در حوزه انرژی خورشیدی در سطح کلان توانسته رتبه اول تولید برق توسط انرژی خورشیدی را در کشور کسب کند.