نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

شهر یزد، الگویی بی نظیر برای معرفی به شهرهای پایدار جهان

شهر یزد، الگویی بی نظیر برای معرفی به شهرهای پایدار جهان


شهر یزد، الگویی بی نظیر برای معرفی به شهرهای پایدار جهان

 

دبیرکل کنفرانس بین المللی شهرهای پایدار جهان گفت: شهر میراث جهانی یزد می تواند به عنوان الگویی بی نظیر برای شهرهای پایدار به جهان معرفی شود.

 

امین مقدم مدیر مرکز خلاقیت و فناوری های نوین شهری و دبیرکل کنفرانس بین المللی شهرهای پایدار جهان، در مراسم آغاز به کار کنفرانس بین المللی شهرهای پایدار جهان و نوزدهمین اجلاس بین المللی بنیاد جهانی انرژی با اشاره به ویژگی های شاخص شهر میراث جهانی یزد و نزدیکی آن به شهر پایدار گفت: خوشبختانه شهر یزد تاکنون در ساخت و سازهای خود برای محیط زیست مشکلی به وجود نیاورده است؛ ساخت و سازهایی دارد با بهره گیری از خشت و گل و همه عناصری که در ساختمانها به ویژه ساختمانهای تاریخی به کار رفته، همه در جهت حفظ محیط زیست است که قابلیت تجدیدپذیری دارند و مشکلی را برای محیط زیست به وجود نمی آورد.

وی اظهار داشت: نیاکان ما در شهر یزد، طراح قنات و شبکه های آب بوده اند و میزان سنجش قطرات آب برای این شهر مهم بوده است. در یزد قنات هایی وجود دارد که هم اکنون از آن ها استفاده می شود و از بین آنها دو قنات حسن آباد و زارچ در فهرست آثار جهانی ثبت شده اند.

امین مقدم گفت: در شهر یزد بادگیرهایی وجود دارد که پیشینیان با به کارگیری این بادگیرها با وجود بیابان و آفتاب گرم و سوزان، نسیم خنکی را وارد منازل خود می کردند. شاهد این موضوع وجود بلندترین بادگیر جهان در باغ دولت آباد یزد است که هر ساله پذیرای گردشگران زیادی است.

دبیرکل کنفرانس بین المللی شهرهای پایدار جهان در ادامه سخنان خود اظهار امیدواری کرد برگزاری این کنفرانس، فتح بابی برای همکاری بیشتر و به دنبال آن، ایجاد شبکه هایی برای پایداری بیش از پیش باشد و آنچه که خروجی این همایش هاست برای بشریت مفید و مناسب واقع شود.

کنفرانس بین المللی شهر‌های پایدار جهان و نوزدهمین اجلاس جهانی بنیاد انرژی از امروز هشتم آغاز شده است و تا فردا نهم بهمن ماه ادامه دارد.

 

روابط عمومی مرکز خلاقیت و فناوری های نوین شهری