نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

استقرار دفتر یونسکو در یـزد

استقرار دفتر یونسکو در یـزد


استقرار دفتر یونسکو در یـزد

 

مدیر مرکز خلاقیت و فناوری‌های نوین شهری شهرداری یزد از استقرار دفتر یونسکو در یزد خبر داد.

جعفر امیـن‌مقـدم در جلسه کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر در حضور معاون مطالعات و رئیس اداره فرهنگ سازمان ملی یونسکو در ایران و مدیران استانی گفت: بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر، مرکز خلاقیت و فناوری‌های نوین شهری برای ایجاد یک گفتمان دانش‌محور و مشارکت‌جو در شهرداری یزد شکل ‌گرفته است.

وی فرآیندهایی به‌مانند برچسب‌های شبکه‌های شهری جهان به‌مانند شهر خلاق، شهر یادگیرنده، شهر دوستدار سالمند، شهر پایدار و همچنین حمایت از استارت آپ‌ها با حوزه شهری، پژوهش و مطالعات مبتنی بر خلاقیت، بومی‌سازی و پیاده‌سازی تکنولوژی‌های نوین مورداستفاده در مدیریت شهری در شهر یزد را از مأموریت‌ها و فعالیت‌های این سازمان است.

مدیر مرکز خلاقیت و فناوری‌های نوین شهری شهرداری یزد از دیگر مأموریت‌های این سازمان را ایجاد زیرساخت‌های رسیدن به شهر هوشمند، نشر و چاپ کتب و مقالات، ایجاد بستر مشارکت خلاقانه مردم و متخصصین برای حل و رفع معضلات شهری، ایجاد زمینه ارتباط تنگاتنگ مدیریت شهری با نهادهای علمی و بین‌المللی، ارتباط با مجامع بین‌المللی به‌مانند یونسکو و یونیسف و ایجاد اتاق فکر و کمیته‌های تخصصی برای بررسی علمی طرح‌ها و پروژه‌های در دستور کار شهرداری دانست.

امیـن‌مقـدم با اشاره به اینکه یکی از رسالت‌های این مرکز، کار کردن با سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی برای ارتقای شاخص‌های شهروندی و شاخص‌های مدیریت شهری بود را در قالب یک تفاهم‌نامه با یونسکو وارد مذاکره شدیم که از بندهای آن تفاهم‌نامه استقرار دفتر یونسکو در یزد است.

این مقام مسئول تصریح کرد: ان‌شاءالله ما بتوانیم یک نمایندگی و یا پایگاهی از گروه ملی ایران در یزد داشته باشیم که بتوانیم به‌عنوان یک تسهیل‌گر آنچه در کمیسیون ملی یونسکو انجام می‌شود را در یزد انجام و از پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های یونسکو برای شناساندن شهر یزد و ارتقای آگاهی و آموزش در یزد بهره ببریم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: خوشبختانه یونسکو از بین کاندیداهای جدی که در این زمینه وجود داشته، یزد را به‌عنوان اولین شهری که کمیسیون ملی یونسکو به آن نمایندگی خواهد داد را در دستور کار قرار دارد و همچنین معاون مطالعات و رئیس اداره فرهنگ سازمان ملی یونسکو در ایران از هم‌افزایی، اتحاد و انسجامی که در مدیریت شهری بین مدیران شورای شهر و شهرداری وجود دارد، راضی بودند.